Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü

TKDK DESTEKLERİNDEN FAYDALANAN ERZURUMLU YATIRIMCILARA ÇEKLERİ TÖRENLE TAKDİM EDİLDİ.


          Ülke ekonomisinde büyük öneme sahip tarım ve hayvancılık ilimiz ekonomisinde de çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle son yıllarda sağlanan devlet destekleri ile önemli bir aşama kaydeden tarım ve hayvancılık sektörü kırsal alanlardan göçün önlenmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesine de katkı sağlıyor. Bu kapsamda çiftçilere kırsal alanda yatırım yapma imkânını sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ‘nun uygulamakta olduğu“IPARD Programı”  hibe destekleri kapsamında “Açılış ve Temsili Çek Töreni” düzenledi. 
          Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi’ nde gerçekleşen program Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK’in teşrifleriyle 22 Şubat Çarşamba günü Erzurum’da gerçekleştirildi. Törene, Bakan ÇELİK’in yanı sıra Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Amasya Milletvekili Haluk İPEK, Adana Milletvekili Necdet ÜNÜVAR, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, TKDK Kurum Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Bakanlık bürokratları, STK temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı. Yoğun katılımın yaşanması nedeniyle pek çok kişi programı ayakta takip etti.

          Törende konuşan Bakan Çelik Erzurum’da artık tersine göçün başladığına dikkat çekerek köye geri dönüşün devamlılığının önemini şu sözlerle ifade etti: " Ey Erzurumlu kardeşim asgari ücretle Bursa'da İstanbul'da çalışma. Gel sana burada her türlü imkânı sağlayacağız. Gel, doğduğun yerde doy." Erzurum’un IPARD Programı kapsamında 40 Milyon TL destek aldığının altını çizen Çelik; "Bu kadar teşvik karşısında insanın tarım ve hayvancılıkla uğraşası geliyor." dedi “Türkiye nüfusunun bir yılda 1 milyon 74 bin artarak 80 milyona ulaştığını hatırlatan Çelik, üretimin de artması gerektiğinin altını çizdi. ‘Çiftçinin emeği olmazsa sofranın ekmeği olmaz’ diyen Bakan Çelik, şöyle devam etti: " Dünyada 7 milyar insan var. 800 milyon insan aç. 1 milyar insan yoksul. 7 milyarın 2 milyarı çok ciddi problemlerle karşı karşıya. 600 milyon insan da obez, aşırı kilolu. 39 ülkede çok ciddi gıda sorunu var. 80 ülkede suya ulaşma sorunu var. Bir tarafta da 1,3 milyar ton gıda israfı var. Dünyada üretilen bütün gıdaların yüzde 76'lık kısmını dünya nüfusunun yüzde 20'si yiyor. Dünyanın 8 zengininin serveti ile 3,5 milyar insanın serveti eşit. Bu dünyada nasıl huzur olsun. 2050'de dünya nüfusu 10 milyar olacak. Eğer bugünkü üretimimizi yüzde 60 arttıramazsak, 10 milyar insanın yarısından fazlası aç ve yoksul hale gelecek. Önümüzdeki savaşlar, su savaşları, gıdaya erişim savaşları olacak."
          Kurum Başkanımız Dr. Ahmet Antalyalı IPARD Desteklerinde 2023’e kadar devam edecek olan 2. dönemin başladığını ve bu yeni dönemde, tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonuna ve kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine yönelik yeni sektörlerin programa dâhil edilmesi ile yatırımlara olan desteğin devam edeceğini söyledi. Erzurum’da yatırım tutarı 96,3 milyon TL olan 112 projeye 40 milyon TL destek verdiklerinin altını çizen Antalyalı bu projelerde 1.411 kişiye istihdam sağlayarak il ekonomisine yapılan katkıyı vurguladı. Erzurum’da bu zamana kadar yapılan yatırımlara kurum olarak ciddi destekler verdiklerini ve 2017 yılı içinde de bu desteklere devam edeceklerini dile getiren ANTALYALI Erzurum ‘lu vatandaşların tarımsal desteklerden daha fazla faydalanmasını istedi.
   
          Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU hayvancılığa ve meraların kullanımına dikkat çekerken Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa ILICALI ise tarımsal desteklerin istihdam için bir fırsat olduğunu ve bölgede göçü önleyebilecek önemli geçim kaynağının hayvancılık olduğunu belirtti. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN ise kırsal alanlara yaptıkları hizmetleri ve bakanlıktan beklentilerini dile getirdi.

 
          Törende Bakanımız Sayın Faruk Çelik tarafından 15 Temmuz Şehidi merhum Yakup Sürücü'nün babası İbrahim Sürücü'ye de temsili çeki teslim edildi.